מה הם לימודי מדבר

לימודי מדבר עוסקים בהבנת מכלול ההיבטים הקשורים לחיים במדבר ובכלל זה מנגנונים המאפשרים לצמחים ובעלי חיים במערכת האקולוגית המדברית לבצע התאמות המאפשרות להם לשרוד את המחסור בגשמים ואת מנעד הטמפרטורה הקיצוני.

לימודי מדבר גם עוסקים בהרחבה בכלל ההיבטים המאפשרים ותומכים בחי אדם במדבר ובכללם חקלאות מדברית, התמודדות עם המחסור במים ופתרונות לכך, היבטים סוציולוגים של חיים בסביבה מדברית, ניצול אנרגטי ועוד.

מטרת לימודי המדבר היא להבין בין השאר כיצד התקיימו בני אדם לאורך הדורות בסביבות מדבריות וכיצד ניתן לתמוך ולקיים אותם גם היום בצורה מיטבית המאפשרת שגשוג ופריחה.

לימודי המדבר מקבלים משמעות רבה במיוחד בתקופה שבה לחץ גידול האוכלוסייה ותופעת המדבור מחייבים פתרונות לחיי אדם בסביבות מדבריות וכן בעקבות גידול מתמיד באוכלוסיות כדור הארץ שמביא ללחץ על האזורים היצרניים ולפיצוץ אוכלוסין.

 

למה הקמנו את דעת מדבר

קיימים מספר רב של מוסדות אקדמיים העוסקים במחקר בתחומים הקשורים למדבר בארץ ובעולם אך אם זאת אין כמעט גופים העוסקים בהעברת הידע הרב הקשור למדבר לקהלי יעד שאינם פועלים במסגרת אקדמית

הצורך בידע זה גדול יותר היום מאשר בתקופות קודמות עקב תופעת שינויי האקלים, מדבור והגידול באוכלוסייה.

מטרת דעת מדבר להיות גוף שעוסק בהנגשת הידע אודות החיים במדבר לקהלי יעד שונים ממקומות שונים בעולם. דבר זה יכול לאפשר לשנות את הדימוי השלילי השולט לעיתים קרובות בדיון על מדבריות ועל ידי שיתוף ידע זה לאפשר פריחת יישובי אדם במדבריות

 

דעת מדבר – ערוצי הידע הזמינים

דעת מדבר פועלת במספר ערוצי ידע

סדנאות שמאפשרות קבלת ידע מעשי שימושי הקשור לחיים בסביבות מדבריות. הסדנאות מועברות על ידי אנשי מקצוע העוסקים בנושאים השונים הנלמדים וכוללים התנסות מעשית לצד לימודיים עיוניים.

ספריית מידע דיגיטלי המאפשרת העברת ידע באמצעות פודקסטים וקורסים דיגיטליים

בנוסף לכך דעת מדבר שואפת לקדם פרויקטים שונים שיביאו להנגשת הידע המדברי לקהל הרחב ובכלל זאת הקמה של מוזיאון המנגיש את הידע אודות המדבר לקהל הרחב בצורה חוויתית